Záhrada v marci
Späť na: Záhrada
Staré české príslovie síce hovorí, že „Březen za kamna vlezem“, ale takému záhradníkovi by sa jeho záhradka pekne poďakovala. Spala od jesene a teraz si žiada riadne ošetrenie vo všetkých svojich častiach. Marec znamená, že je čas pustiť sa do prác na našich záhradkách. Zrekapitulujeme si preto, čo by sme mali v tejto dobe urobiť.
Zeleninová záhrada
Je čas na pestovanie rýchlenej a ranej zeleniny pod zakrytými záhonmi a v skleníčkoch systémom zmiešaných kultúr. Napríklad medzi rady šalátov vysejeme reďkovku, ktorú zožneme, kým šaláty vyrastú. Na predpestovanie vysievame chúlostivejšie zeleniny: cukety, patizóny, paradajky, uhorky, karfioly. Na záhony voľne vysievame otužilejšie druhy zeleniny.
V prípade pestovania zo semienok
Semienka na urýchlenie klíčenia namočte aspoň na pár hodín do vlažnej vody. Misky so semienkami ponechajte na svetle, blízko okna a udržujte stálu izbovú teplotu. Do pripraveného substrátu aplikujte mykorhizný prípravok. Mykorhízne huby v pôde vytvára hustú sieť vlákien, ktorá sa napoja na korene vašich rastlín. Vďaka tomu získajú rastliny oveľa viac živín (napr. fosfor) a vody ako rastliny bez mykorhizy. Na oplátku huba dostáva uhlíkaté látky z fotosyntézy rastlín.
Rastliny, ktorých korene prosperujú zo sietí mykorhíznych húb, sú zdravšie a vitálnejšie. Zvyšuje sa ich odolnosť voči patogénom, nedostatku vody či stresu z presadenia. Optimálne vyživované rastliny majú bohaté kvety a množstvo plodov. Dostatok živín a ideálne hospodárenie s vodou má vplyv aj na lepšie chuťové vlastnosti plodov.
Podhubie mykorhíznych húb, rozvinuté na koreňovom systéme, zvyšuje tiež stabilitu pôdy a zabraňuje jej erózii a púta uhlík v pôde.
Podľa druhu vysievanej rastliny si vyberte produkt z radu Symbivit, ktorý mierne zapravte do substrátu pred vysadením rastliny. Nezabudnite tiež pridať organické hnojivo Conavit, s postupným uvoľňovaním živín.
A čo že budeme vysievať a sadiť?
- Začnite s domácim alebo skleníkovým výsevom paradajok, papriky a zeleru, byliniek.
- Začnite vonkajší výsev otužilej zeleniny. Priamo na záhony môžete vysievať špenát, petržlen, pastier, mrkva, cibuľu, ale aj zemiaky alebo artičoky.
- V druhej polovici marca začnete s výsadbou jarného cesnaku a šalotky.
- Otužujte sadenice, ktoré ste vysiali vo februári: v skleníku alebo parenisku primerane vetrajte a znižujte celkovú teplotu. Uberajte aj na závlahe.
- Rozdeľte trvalky, než začnú rásť, aby sa omladili a rozmnožili.
- Presaďte stromy a kríky, hneď ako je pôda mäkká, ale pokiaľ nemajú listy.
Marcové upratovanie
V marci naše záhrady pozvoľna ožívajú, na stromoch vyrážajú púčiky, niektoré rastliny už rozkvitajú a iné vyžadujú našu starostlivosť. S naším zoznamom jarných marcových prác na nič nezabudnete.
- Odstráňte zimnú ochranu rastlín. Odhrabte mulč. Za zimu sa najskôr pekne rozložil, takže ho môžete zapracovať do pôdy.
- Zrýľujte záhony. Pokiaľ ste nestihli rytie na jeseň, zrýľujte v marci hneď ako pôda zmäkne, aby stihla včas zľahnúť. Pokiaľ ste mali zryté, stačí urovnať povrch.
- Vytrhajte burinu, kým je mladá a nerozmnožená.
- Mierne pôdu prihnojte, ideálne organickým hnojivom alebo hnojom, aby ste jej po zime dodali potrebné živiny.
- Skontrolujte kamenné múriky a chodníčky, či neutrpeli mrazom a nepotrebujú údržbu.
- Upracte si záhradný domček, vyčistite a dezinfikujte kvetináče a nádoby na predpestovanie za použitia roztoku Sava a vody v pomere 1:10 s následným oplachom.
Ošetrenie stromov a rastlín
- Prerežte stromy, kým púčiky nerašia do kvetov, neskôr už by ste strom zbytočne zaťažili.
- Uvoľnite úväzy mladých ovocných stromčekov, aby sa nezarezávali do kôry, a skontrolujte stĺpiky a oporné kolíky.
- Skyprite a urovnajte pôdu okolo kmeňov, aby z pôdy neunikala jarná vlaha.
- Ostrihajte ruže, aby ste podporili rast a obnovu.
- Prihnojte ruže, teraz to budú najviac potrebovať.
- Ošetrite jahody. Vyhrabte staré lístie, pridajte hnojivo Conavit a pokiaľ ste k jahodám ešte neaplikovali mykorhizu aplikujte teraz.
- Ošetrite maliníky. Odstráňte suché, poškodené a tenké výhony a odplodené dvojročné výhony, prihnojte maliníkov prírodným hnojivom Conavit
- Skontrolujte egrešové kríky, či nie sú napadnuté americkou múčnatkou a prípadné napadnuté časti odstráňte
- Broskyňu postriekajte meďnatým prípravkom proti kučeravosti a iným hubovým chorobám, pokiaľ vonkajšia teplota dosiahla aspoň 7°C počas pár dní.
- Presvetlite jablone a hrušky udržiavacím rezom, aby mali dostatočne otvorenú korunu. Zaistíte tak bohatú úrodu.
- Skontrolujte ríbezľovníkmi, či nenesú známky napadnutia roztočom vlnovníkom ríbezľovým (deformované púčiky), napadnuté vetvičky odstráňte.
Zahradničeniu zdar!