Doprava zadarmo od 120 €

Čo je mykorhíza?

Veľmi skrátene môžeme povedať, že mykorhíza je priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Avšak tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším popisom.

Čo je mykorhýza?

Kde ju nájdeme?

Mnoho z nás chodí do lesa a zbiera huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve časť, ktorá pre nás môže byť veľmi dôležitá. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhizne huby a sú veľmi dôležité svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a neustálym rastom.

Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?

Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, kedy sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopická vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora po celú dobu života rastlín.

Ako mykorízu získavame?

Všetko začína v podhubí. Ak si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, keď pôdu obohatíte samotným podhubím, musíme Vás sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužiaľ v tak malom množstvo, že by tu nebol žiaden znateľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.

Je len jeden druh pôdnych húb?

Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali potrebám a požiadavkám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli len odborným spracovaním.

Je mykoríza hnojivo?

Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať po celý jej život. Toho žiadnym hnojivom nedocielite. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živiny pre svoj rast. Najlepšie je avšak v spojení s mykorhiznými hubami používať prírodné hnojivo, napr. Conavit ®

Prečo používať mykorhizu?

Koreňový systém rastlín nech akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť rozsiahlosti siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tam, kam koreň nedosiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhizných húb pri pestovaní našich rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.

Prečo je to tak dôležité?

Práve to, že mykorhizné huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere, než je bežné, robia rastlinu ďaleko silnejšou a krajšou. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitný režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný k chorobám a horšiemu zvládaniu stresu a ťažkých životných situácií.

Naše rastliny sú na tom úplne rovnako. Ak im zabezpečíme čo možno najlepší základ pre ich krásny a zdravý rast, budú schopné ľahšie prekonať horšie obdobia.

Čo môžeme očakávať po použití mykorhíznych prípravkov?

Mám záujem o výrobky